Akıcı İngilizce konuşmak için tüyolar

Akıcı İngilizce konuşmak için tüyolar

Bildiğiniz gibi İngilizce öğrenen insanların çoğunun ortak sorunlarından biri İngilizce konuşamamak daha doğrusu akıcı İngilizce konuşamamaktır. İngilizce öğrenen kişiler genellikle sınavlarda yüksek puanlar almayı hedeflediklerinden dolayı İngilizce konuşmak ve İngilizce anlamak için kendilerini çok fazla zorlamazlar. İleride genel olarak gramer ve kelime bilgisine sahip olmalarına rağmen yabancı kişiler ile iletişime geçtikleri zaman bir şeylerin tam olarak yerine oturmadığını anlarlar. İşte bu yüzden çevremizde ki kişilerden ‘’İngilizce anlıyorum ama konuşamıyorum’’ ‘’İngilizce yazıyorum ama konuşamıyorum’’ tarzında söylemleri sıklıkla duyuyoruz. Peki, nasıl İngilizce akıcı konuşulur işte bu yazımızda bunu cevaplandırmaya çalışacağız ve İngilizceyi akıcı konuşmak için ipuçlarını bu yazımızda paylaşacağız.

Akıcı İngilizce nasıl konuşulur?

Akıcı İngilizce konuşmanın başlıca kurallarından biri yeni İngilizce kelimeler öğrenirken bunların okunuşlarını da öğrenmektir. Yani sadece kelimenin yazılışını değil aynı zamanda okunuşunu da ezberlemeniz gerekiyor.  Bu ilk başlarda size zor gibi gelse de daha sonra çok faydasınız göreceksiniz. Zaten bu şekilde kelime ezberlemeye başladıktan kısa bir süre sonra sizler için İngilizce kelimeleri telaffuz etmek kolay bir hal alacaktır. Bunun nedeni İngilizcenin genel telaffuz mantığını kavramanızdan kaynaklanır.

Tabi İngilizce telaffuzunuzu geliştirmek yalnızca ezbere dayanan bir süreç değildir. Kendinizi sürekli olarak test etmek, İngilizce konuşmak bu hususta oldukça önemlidir. Yurtdışında yaşayan insanların genellikle bir dili hızlı bir şekilde kavramasının altında yatan temel sebep o dili sürekli olarak kullanma zorunluluğundan kaynaklanmaktadır. İngilizce öğrenen kişiler ezbere dayalı bir şekilde sürekli bir şeyler ezberlemeye çalıştıklarından dolayı belli zaman sonra kullanmadıkları bilgileri unutmalarından kaynaklanmaktadır. Buna iyi bir örnek okullarda öğrenilen İngilizce bilgisinin genellikle unutulmasıdır. Öğrenci bir yıl önce öğrendiği konuyu muhtemelen hızlı bir şekilde unutacaktır. Çok çaba göstererek öğrendiğiniz İngilizce bilgilerini korumanın ve geliştirmenin önemli bir unsuru İngilizcenizi sürekli olarak kullanmanızdır.

Bu yüzden İngilizcenizi kullanmaktan kaçınmayın ve olabildiğince İngilizce konuşmaya çalışın şayet çevrenizde hiç yabancı arkadaşınız yok ise kendi seviyenizde İngilizce bilgisine sahip arkadaşlarınız ile İngilizce olarak konuşmaya çalışın. Bu konuda karşınızda ki kişinin daha iyi bir İngilizcesi olması sizin için avantaj sağlayacaktır. Yanlış telaffuzlarınız da sizi uyarabilir ve kendi yanlışlarınızı görmenize olanak sağlayabilirler.

İngilizce ders almakta İngilizce konuşma becerilerinizi artıracaktır. Yabancı hocalardan aldığınız İngilizce derslerinde anadili İngilizce olan eğitmen sizin telaffuzunuzu düzeltmenize yardımcı olabilir ve daha akıcı bir İngilizceye sahip olabilirsiniz.

 

Ücretsiz eğitim danışmanlığı alarak doğru eğitmen ve uygun fiyatlarla geleceğinize yön verin. 0507 245 93 57Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?